Ruszyła nowa edycja międzynarodowego konkursu dla studentów kierunków inżynierskich
Już teraz studenci inżynierii i projektowania mogą zgłaszać swoje nowatorskie wynalazki do tegorocznej edycji Konkursu Nagroda Jamesa Dysona. Celem konkursu jest wyłonienie ambitnych projektów, które rozwiązują palące problemy globalne, od diagnozy raka po klęski żywiołowe.
Potencjał globalnego oddziaływania
Wśród dotychczasowych zwycięzców znaleźli się m.in. twórcy terenowej przyczepy do ratowania rannych w strefach konfliktu, inteligentnego opatrunku z czujnikiem oceniającym gojenie się rany, farby wykonanej ze szkła pochodzącego z recyklingu i urządzenia do kontrolowania krwawienia z ran kłutych.
Nagrody i wsparcie
Międzynarodowy zwycięzca oraz laureat w kategorii Zrównoważonego Rozwoju otrzymają nagrodę w wysokości 151 400 zł. Zwycięzcy krajowi na wszystkich 30 rynkach, w których odbywa się konkurs, otrzymają po 25 200 zł.
Dołącz do społeczności innowatorów!
Zobacz, co mówią byli zwycięzcy:
- "Wygrana w Konkursie Nagroda Jamesa Dysona dała mi ogromną pewność siebie i trampolinę do sukcesu. Pozwoliła mi założyć firmę, która przekształciła moją koncepcję projektową w produkt, który chroni domy na całym świecie i ratuje życie." - Yusuf Muhammad, zwycięzca z 2009 roku
Inni inspirujący zwycięzcy:
- The Life Chariot (Polska) - pojazd do transportu rannych z uniwersalną przyczepą terenową, z którego korzystali ratownicy w Ukrainie.
- The Golden Capsule (Korea Południowa) - bezdotykowe urządzenie dożylne (IV) zaprojektowane do obszarów dotkniętych katastrofami.
- SmartHEAL (Polska) – inteligentny opatrunek z czujnikiem, który ocenia przebieg gojenia się rany.
- PlasticScanner (Holandia) – urządzenie skanujące o otwartym kodzie źródłowym, które pomaga zwalczać odpady z tworzyw sztucznych.
Dołącz do grona wynalazców, którzy zmieniają świat!
Termin składania wniosków upływa o północy 17 lipca 2024.
Jak wziąć udział
Kandydaci zgłaszają się za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej(link is external) Konkursu Nagroda Jamesa Dysona. Uczestnicy powinni wyjaśnić, czym jest ich wynalazek, jak działa i jaki jest proces jego rozwoju. Najlepsze zgłoszenia rozwiązują rzeczywisty problem, są jasno wyjaśnione, pokazują iteracyjny rozwój, dostarczają dowodów na prototypowanie i zawierają zdjęcia pomocnicze oraz wideo.
Kryteria kwalifikacji
Uczestnicy muszą być zapisani na co najmniej jeden semestr studiów licencjackich lub magisterskich związanych z inżynierią/projektowaniem. Studia muszą się odbywać na uniwersytecie w kraju lub regionie wybranym do udziału w Konkursie Nagroda Jamesa Dysona.
W przypadku zgłoszeń zespołowych wszyscy członkowie muszą być w ciągu ostatnich czterech lat zapisani na co najmniej jeden semestr studiów licencjackich lub magisterskich na uniwersytecie w kraju lub regionie wybranym do udziału w Konkursie Nagroda Jamesa Dysona. Co najmniej jeden członek zespołu musi studiować przedmiot z zakresu inżynierii lub projektowania. Więcej najczęściej zadawanych pytań można znaleźć na stronie internetowej(link is external).