Chcesz rozwijać się naukowo, artystycznie w Stanach Zjednoczonych w roku akademickim 2023-2024? Do 15 listopada zgłoś się do programu „Exchange to the US” Fundacji Kościuszkowskiej! W programie uczestnicy mogą zdobywać wiedzę i doświadczenie w ramach wybranej przez siebie dyscypliny, które wykorzystają w pracy i podczas studiów po powrocie do Polski. Każdego roku przyznajemy stypendia i granty o łącznej wartości przekraczającej 400 000 USD. Otrzymuje je corocznie około czterdziestu osób.
W ramach programu „Exchange to the US” możliwe są różne formy wsparcia:
- stypendium Fundacji Kościuszkowskiej dla naukowców, ekspertów i artystów – na badania postdoktoranckie trwające od 3 do 9 miesięcy,
- granty Fundacji Kościuszkowskiej dla pracowników naukowych oraz profesjonalistów i artystów - na badania w Stanach Zjednoczonych trwające od 3 do 9 miesięcy,
- stypendia dydaktyczne Fundacji Kościuszkowskiej – umożliwiają pracownikom akademickim prowadzenie zajęć na amerykańskich uczelniach przez okres do dziesięciu miesięcy. Zajęcia powinny dotyczyć tematyki polskiej kultury i języka. Stypendyści mogą jednocześnie kontynuować swoje badania przebywając na tej ścieżce stypendialnej.
Kto może aplikować do programu?
O stypendium mogą ubiegać się obywatele Polski lub posiadacze Karty Polaka mieszkający stale na terenie Rzeczypospolitej, bez względu na płeć, rasę, niepełnosprawność, orientację seksualną, wyznanie czy wiek.
Kandydaci muszą mieć ukończone studia magisterskie przed rozpoczęciem programu. Powinni także być w stanie komunikować się w języku angielskim w stopniu pozwalającym na czynne uczestnictwo w rozmowach, zajęciach i wydarzeniach prowadzonych w języku angielskim. Stypendia są częściej przyznawane kandydatom realizującym studia doktoranckie lub bardziej doświadczonym pracownikom naukowym.
Kandydaci, którzy brali udział w programie w poprzednich edycjach, mogą wziąć w nim udział ponownie po trzech latach od ukończenia realizowanego wcześniej stypendium.
Nie ma żadnych wymogów, jeśli chodzi o obszar zainteresowań, w obrębie którego kandydat chce prowadzić badania - liczy się pasja i oryginalny pomysł badań.
Proces aplikacji
W lutym każdego roku członkowie Komisji Ekspertów Fundacji Kościuszkowskiej prowadzą przesłuchania kandydatów w warszawskim biurze Fundacji Kościuszkowskiej. Wszystkie przesłuchania odbywają się w języku angielskim. Kandydat ma czas na zaprezentowanie swojego projektu i udzielanie odpowiedzi na pytania członków Komisji. Członkowie Komisji, pracujący pro bono, są znakomitymi naukowcami polskich i amerykańskich uczelni.
Rzeczowa dyskusja nad wyborem kandydatów odbywa się po analizie przez Komisję ich dorobku i kwalifikacji, ważności projektu, jakości wniosku przygotowanego przez kandydata oraz wrażeń z prezentacji przed Komisją. Ważne jest, aby kandydat przekonał Komisję, że projekt zasługuje na wsparcie Fundacji, jest klarowny i istotny oraz jego realizacja w USA przyniesie korzyści nie tylko kandydatowi, ale także dziedzinie, którą reprezentuje.
Szczegółowe informacje programie „Exchange to the US” znajdują się na stronie https://www.thekf.org/kf/scholarships/exchange-us/.
Masz pytania? Napisz na maila: exchangetotheus@thekf.org.
Rekrutacja do programu trwa do 15 listopada 2022 r. Zapraszamy!