Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD) opublikowała nową ofertę stypendialną na rok akademicki 2022/2023, skierowaną do studentów, absolwentów, doktorantów oraz naukowców z polskich uczelni.
DAAD to obecnie jedna z najważniejszych na świecie organizacji wspierających międzynarodową wymianę akademicką. Z jej pomocy skorzystało już ponad 2 mln studentów i naukowców, zarówno w Niemczech jak i za granicą. Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej jest wspólną organizacją niemieckich szkół wyższych i ich studentów. Zakres działalności wykracza dalece poza przyznawanie stypendiów – DAAD aktywnie angażuje się w proces internacjonalizacji niemieckich uczelni, wspiera inicjatywy promujące germanistykę i język niemiecki za granicą, jak również współpracuje z państwami rozwijającymi się, inspirując głównych decydentów politycznych w zakresie nauki, oświaty i rozwoju.
W ramach DAAD oferowane są następujące stypendia:
Stypendia na wakacyjny kurs języka niemieckiego dla zaawansowanych studentów i absolwentów studiów I stopnia
Uczestnictwo w letnich kursach językowych (także literatury i kultury niemieckiej oraz w kursach języka technicznego, prawniczego lub ekonomicznego) oferowanych przez niemieckie uniwersytety.
Czas trwania stypendium: Od 3 do 4 tygodni w miesiącach wakacyjnych. Stypendium nie może zostać przedłużone.
Termin złożenia dokumentów upływa z dniem: 1 grudnia 2021
Dotacje na podróże grupowe do Niemiec dla polskich grup studenckich
Dotacje te umożliwiają grupom studenckim (pod kierownictwem nauczycieli akademickich) nawiązanie lub podtrzymanie kontaktów z niemieckimi uczelniami, wymianę wiedzy i doświadczeń podczas odwiedzin co najmniej dwóch uczelni, spotkania z niemieckimi nauczycielami akademickimi i studentami oraz zdobycie informacji o Niemczech w kontekście ekonomicznym, politycznym i kulturalnym.
Czas trwania podróży: Od 7 do 12 dni.
Termin złożenia dokumentów upływa z dniem:
• 1 listopada na podróże od 1 marca
• 1 lutego na podróże od 1 czerwca
• 1 maja na podróże od 1 września
Stypendia na studia typu Master dla kandydatów ze wszystkich kierunków
Stypendia te umożliwiają kandydatom ze wszystkich kierunków podjęcie na jednej z niemieckich uczelni studiów magisterskich uzupełniających („Master-Studium”) lub studiów podyplomowych i uzyskanie tytułu magistra („Master”) lub dyplomu ukończenia studiów podyplomowych w Niemczech. W ramach tego programu można także wyjechać do Niemiec na rok, a następnie wrócić do Polski na obronę pracy dyplomowej składanej na
polskiej uczelni.
Czas trwania stypendium: W zależności od wybranego rodzaju studiów stypendium obejmuje od 10 do 24 miesięcy (minimum 1 rok akademicki).
Czas trwania stypendium: Jeden rok akademicki z możliwością przedłużenia do dwóch lat w przypadku dwuletnich magisterskich studiów uzupełniających.
Termin złożenia dokumentów upływa z dniem: 15 listopada 2021
Stypendia na pobyty studyjne dla kandydatów z kierunków artystycznych
W ramach stypendiów na pobyty studyjne dla kandydatów z kierunków artystycznych oferowane są różne programy stypendialne. Oferowane są stypendia na pobyty studyjne dla kandydatów z kierunków: muzycznych, sztuk pięknych, wzornictwa, komunikacji wizualnej i filmu, sztuk scenicznych, architektury.
Termin złożenia dokumentów upływa z dniem: 30 września 2021 (architektura)
Stypendia krótkoterminowe na pobyty badawcze (od 1 do 6 miesięcy)
Stypendia umożliwiają przede wszystkim doktorantom i młodym naukowcom, którzy chcą ukończyć doktorat w Polsce (lub już go ukończyli), przeprowadzenie prac badawczych na jednej z niemieckich uczelni lub w jednym z pozauniwersyteckich instytutów badawczych w Niemczech.
Czas trwania stypendium: Od 1 do 6 miesięcy.
Termin złożenia dokumentów upływa z dniem:
15 listopada 2021 (okres rozpoczęcia stypendium od 01.06.2022 do 30.11.2022).
2 maja 2022 (okres rozpoczęcia stypendium od 01.12.2022 do 31.05.2023).
Stypendia roczne na pobyty badawcze (od 7 do 12 miesięcy)
Stypendia umożliwiają doktorantom, którzy chcą ukończyć doktorat w Polsce, przeprowadzenie prac badawczych na jednej z niemieckich uczelni lub w jednym z pozauniwersyteckich instytutów badawczych w Niemczech.
Czas trwania stypendium: Od 7 do 12 miesięcy. Początek stypendium od 1 października 2022.
Termin złożenia dokumentów upływa z dniem: 15 listopada 2021
Stypendia na pobyty badawcze – studia doktoranckie w ramach polsko-niemieckiej opieki naukowej / w trybie cotutelle
Wariant A: Program skierowany jest do doktorantów, którzy chcą ukończyć doktorat w Polsce we współpracy z niemieckim opiekunem naukowym. W projekt badawczy, realizowany na polskiej uczelni, wkomponowanych jest kilka krótszych lub jeden dłuższy pobyt badawczy w Niemczech, prowadzony pod okiem niemieckiego opiekuna naukowego.
Wariant B: Program skierowany jest do doktorantów, którzy realizują studia doktoranckie w trybie cotutelle. Prace nad doktoratem prowadzone są zarówno na polskiej jak i niemieckiej uczelni. Po ukończeniu studiów uczelnie przyznają z reguły wspólny tytuł naukowy doktora. Pobyt stypendialny może zostać rozłożony na kilka krótszych pobytów badawczych w Niemczech.
Czas trwania stypendium: Do 2 lat. Początek stypendium od 1 października 2022.
Termin złożenia dokumentów upływa z dniem: 15 listopada 2021
DLR-DAAD Research Fellowships in the fields of Space, Aeronautics, Energy and Transportation Research
Stypendium na pobyt badawczy w jednym z instytutów Niemieckiej Agencji Kosmicznej – Deutsches Zentrum für Luft – und Raumfahrt dla doktorantów, młodych naukowców (postdocs) oraz doświadczonych naukowców z dziedzin: lotnictwo i kosmonautyka, energia, transport.
Czas trwania stypendium: Doktoranci: do 3 lat. Postdocs: od 6 do 24 miesięcy. Doświadczeni naukowcy: Od 1 do 3 miesięcy.
Postdoctoral Researchers International Mobility Experience (PRIME)
Zatrudnienie na niemieckiej uczelni na czas określony – łącznie 18 miesięcy. Okres finansowania obejmuje dwa etapy: 12-miesięczny pobyt w instytucji naukowej poza granicami Niemiec oraz 6-miesięczny pobyt na niemieckiej uczelni.
Czas trwania stypendium: 18 miesięcy.
Stypendia na pobyty badawcze dla naukowców i nauczycieli akademickich
Stypendia dla naukowców zatrudnionych w szkołach wyższych lub instytutach badawczych umożliwiające przeprowadzenie programu badawczego na jednej z niemieckich uczelni lub w instytucie naukowym.
Czas trwania stypendium: Od 1 do 3 miesięcy.
Termin złożenia dokumentów upływa z dniem:
15 listopada 2021 (okres rozpoczęcia stypendium od 01.06.2022 do 30.11.2022).
2 maja 2022 (okres rozpoczęcia stypendium od 01.12.2022 do 31.05.2023).
Wspólny program DAAD i Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA): Program wymiany bilateralnej pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec
Wsparcie mobilności naukowców w celu realizacji projektów badawczych, uzgodnionych i prowadzonych wspólnie przez partnerów z Polski i Niemiec.
Czas trwania projektu: Projekty mogą być realizowane przez okres maksymalnie 2 lat, począw- szy od 1 stycznia 2023.
Powtórne stypendium dla byłych stypendystów DAAD
Stypendia mające na celu pomoc w podtrzymaniu kontaktów, skierowane są do byłych stypendystów DAAD, którzy przebywali na stypendium DAAD ponad 6 miesięcy oraz byłych stypendystów rządowych, którzy studiowali przynajmniej rok w byłej NRD; mają one umożliwić przeprowadzenie programu badawczego na jednej z niemieckich uczelni lub w instytucie naukowym. O stypendium mogą ubiegać się byli stypendyści zatrudnieni na polskiej uczelni, w instytucie badawczym lub w instytucji powiązanej z gospodarką, administracją, kulturą oraz mediami, jednak najwcześniej po upływie 3 lat od ostatniego stypendium DAAD.
Czas trwania stypendium: Od 1 do 3 miesięcy.
Termin złożenia dokumentów upływa z dniem:
15 listopada 2021
(okres rozpoczęcia stypendium od 01.06.2022 do 30.11.2022).
2 maja 2022
(okres rozpoczęcia stypendium od 01.12.2022 do 31.05.2023).
Szczegółowa broszura informacyjna znajduje się na stronie: