NASA Space Apps Challenge znów na Podkarpaciu. Już 5 i 6 października w Stalowej Woli odbędzie się największy kosmiczny hackathon w Europie. Spodziewamy się ponad pół tysiąca uczestników, którzy będą mogli liczyć na wsparcie uznanych autorytetów z dziedziny kosmosu i nauki. Pula nagród cały czas rośnie i wynosi już blisko 50 tys. zł.
- Zeszłoroczne wydarzenie NASA Space Apps Challenge Stalowa Wola 2023 odniosło wielki sukces, stało się największym hackathonem w Europie i modelowym przykładem organizacji i przebiegu tego typu wydarzeń. Miasto Stalowa Wola zostało za to uhonorowane nagrodą „Innowacyjny Samorząd” przez Serwis Samorządowy PAP. Przed nami NASA Space Apps Challenge Stalowa Wola 2024, który jestem przekonany będzie równie a nawet bardziej spektakularny, a Stalowa Wola po raz kolejny mocno zaznaczy się w przestrzeni tematyki związanej z nowoczesnymi technologiami i kosmosem szczególnie w przeddzień rozpoczęcia projektu SPACE 4 TALENTS, który będzie stanowił doskonałą bazę dla rozwoju młodych, ambitnych osób właśnie na kanwie branży kosmicznej - mówi Prezydent Stalowej Woli, Lucjusz Nadbereżny.
Organizatorami tegorocznego hackathonu są: Gmina Stalowa Wola, Regionalna Izba Gospodarcza w Stalowej Woli oraz Podkarpackie Centrum Innowacji.
- Podkarpackie Centrum Innowacji to kreatywna przestrzeń dla młodych twórców. Mamy determinację do tego, by wspierać ich rozwój oraz odpowiednie doświadczenie w organizacji przedsięwzięć takich jak NASA Space Apps Challenge, który organizujemy od 2021 roku. Dlatego bardzo cieszymy się, że łącząc siły ze Stalową Wolą, jeszcze szczerzej otwieramy drzwi naszego regionu dla zdolnych ludzi, którzy właśnie tu będą mogli rozwijać swoje pasje i pomysły – podkreśla prezes PCI Michał Tabisz.
- NASA Space Apps Challenge Stalowa Wola to wyjątkowe wydarzenie, które promuje innowacyjne technologie i wspiera rozwój regionalnego biznesu. Jako Regionalna Izba Gospodarcza jesteśmy dumni z możliwości uczestnictwa w tej inspirującej inicjatywie, łączącej pasjonatów kosmosu i nie tylko z całej Polski i świata. Współpraca z lokalnymi firmami i sektorem Space jest kluczowa dla sukcesu tego typu projektów, ponieważ łączy świat nauki, pasjonatów oraz talentów z praktycznym podejściem. Wierzymy, że tegoroczna edycja przyniesie jeszcze więcej kreatywnych pomysłów, które wpłyną na rozwój nowoczesnych technologii oraz lokalnej gospodarki - mówi Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Stalowej Woli, Marcin Górski.
Dotychczasowe cztery podkarpackie edycje, organizowane w Rzeszowie i Stalowej Woli zgromadziły ponad 600 uczestników oraz 126 partnerów branżowych, medialnych i technicznych. W ich trakcie powstało 138 innowacyjnych projektów pod okiem 57 mentorów – doświadczonych ekspertów i praktyków z branży lotniczej i kosmicznej.
Udział w hackathonie daje możliwość poznania wyjątkowych osób, uznanych autorytetów z dziedziny kosmosu i nauki. Jednym z nich jest wieloletni dyrektor w NASA John F. Hall, doradzający Polskiej Agencji Kosmicznej, który gościł już w Stalowej Woli podczas ubiegłorocznej edycji hackathonu. Na Podkarpacie przyjedzie także Maciej Kawecki, znany dziennikarz i popularyzator nauki. Uczestników wydarzenia opieką mentorską i ekspercką otoczy łącznie kilkadziesiąt osób. Kolejne nazwiska przedstawimy niebawem.
Hackathon jest adresowany do twórców, programistów, naukowców, projektantów, innowatorów, ale również artystów i humanistów. Najlepsze zespoły zostaną zgłoszone do oceny globalnej i będą walczyć o wyróżnienie NASA.
Udział w przedsięwzięciu jest całkowicie bezpłatny, a dla uczestników oprócz gwarantowanego noclegu i wyżywienia organizatorzy przygotowują wiele merytorycznych wystąpień, dodatkowych atrakcji i prezentów.
Co zrobić by wziąć udział w NASA Space Apps Challenge Stalowa Wola?
Wystarczy zarejestrować się za pośrednictwem naszej strony internetowej. Wszelkie niezbędne informacje zostaną dostarczone mailem oraz będą umieszczone na witrynie wydarzenia.
Zachęcamy również do śledzenia naszych mediów społecznościowych, aby być na bieżąco z wszystkimi atrakcyjnymi i istotnymi informacjami.
hackathon.stalowawola.pl